Deska warstwowa

Czym jest deska warstwowa?

Produkowane przez firmę Spigiel warstwowe deski podłogowe mają konstrukcję dwuwarstwową.


Pierwsza warstwa to powierzchnia użytkowa wykonana z twardego drewna szlachetnego. Druga warstwa to sklejka z drewna liściastego.


Takie rozwiązanie to sprawdzona od lat technologia mająca bardzo dużo zalet. Jeśli preferujesz naturalne materiały w swoim wnętrzu, to jest to niewątpliwie rozwiązanie dla Ciebie.


Deska warstwowa określana jest także nazwą panele drewniane.

Parametry techniczne

Deska warstwowa w firmie Spigiel produkowana jest w następujących wymiarach:

Szerokość deski

  • 130 mm,
  • 150 mm
  • 170 mm
  • 190 mm

Długość deski

  • 600 mm
  • 900 mm
  • 1200 mm 
  • 1800 mm

Grubość deski

13 mm – lamela użytkowa 4 mm
15 mm – lamela użytkowa 4 mm

Deski warstwowe są montowane do podłoża na klej. Istnieje możliwość stosowania desek warstwowych przy ogrzewaniu podłogowym. Przy zastosowaniu deski podłogowej w pomieszczeniu z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym, przy montażu należy uwzględnić naprężenia, które powstają ze względu na duże zmiany temperatury i wilgotności w elementach drewnianych.  Dlatego taki montaż wymaga wiedzy i doświadczenia. Jako producent zalecamy powierzenie montażu profesjonalnej firmie.

Gwarancja przy montażu z ogrzewaniem podłogowym

  1. Maksymalna temperatura powierzchni przez cały okres użytkowania nie powinna przekraczać 26° C. W celu sprawdzenia właściwego użytkowania podłogi należy wbudować pod posadzkę plomby monitorujące historie temperatury.
  2. Montaż podłogi powinien być przeprowadzony przez wyspecjalizowana firmę parkieciarska.
  3. Podłoże musi spełniać wszystkie aktualnie obowiązujące normy dotyczące podłoży dla podłóg drewnianych.
  4. Przed montażem parkietu należy przeszlifować powierzchnie podkładu.
  5. Wymagany jest montaż „plomb termicznych” lub tzw. „wlepek” badających historie temperatury.
  6. Podczas montażu deski warstwowej i w trakcie jej użytkowania należy utrzymywać właściwe warunki klimatyczne pomieszczenia a w szczególności zadbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Po wpływem zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary. Najlepsze warunki dla podłóg drewnianych występują przy temperaturze powietrza 18-21 °C i wilgotności względnej powietrza od 45% do 65%. Wyższa wilgotność może powodować pęcznienie drewna i grozić łódkowaniem. Mniejsza wilgotność może powodować kurczenie się drewna i powstawanie szczelin miedzy klepkami, co nie może być powodem do roszczeń reklamacyjnych.
  7. Posadzkę drewniana należy zawsze kleić do podkładu. Dzięki temu uzyskuje się lepsze przenikanie ciepła i zredukuje naprężenia i pęcznienie drewna.
  8. Na drewnianych posadzkach ogrzewanych nie należy rozkładać dywanów, pod którymi tworzy się strefa ciepła bez wymiany powietrza. Powstają w tych miejscach wyraźne i duże szczeliny.
  9. W okresie zimowym – grzewczym bezwzględnie stosować nawilżacze powietrza w celu utrzymania wymaganej wilgotności względnej.
  10. Nie zastosowanie sie do ww. wytycznych spowoduje odrzucenie jakichkolwiek roszczeń gwarancyjnych.
a

Zalety deski warstwowej

Znacząca antystatyczność podłogi w przypadku podłogi olejowanej. W praktyce oznacza to, że deski takie mają mniejszą zdolność do przyciągania i zatrzymywania kurzu (mniejszy ładunek elektrostatyczny). To natomiast powoduje że zaleca się tego typu podłogi alergikom.

W projektowaniu wnętrz poprzez zastosowanie drewna można osiągnąć różne cele. Najczęściej jest to jednak nawiązanie do natury. Deska warstwowa doskonale sprawdza się we wnętrzach klasycznych jak i ultra nowoczesnych. Cudownie łączy się z różnymi materiałami od kamienia, ceramikę, szkło aż po surowy beton.

Deski warstwowe, szczególnie te które są wykończone olejem mają właściwości antypoślizgowe. Wynika to między innymi z faktura drewna zwiększającej powierzchnię kontaktu jak i powstającej siły tarcie. Deski warstwowe z powodzeniem można stosować w pomieszczeniach o rożnym przeznaczeniu w tym salonie, korytarzu, kuchni, pokoju dziecięcym, biurze, sali wykładowej czy pokoju hotelowym.

Deski warstwowe jak większość materiałów stosowanych do montażu na podłogach ulegają zużyciu. Mimo, że żywotność takiej podłogi jest długa to jednak z czasem mogą wymagać odświeżenia czy remontu.  W przypadku deski warstwowej można zastosować wiele technik renowacji, które potrafią nadać nowy wygląd czy nowe życie takiej podłodze bez konieczności wymiany.

Szukasz sprawdzonego partnera?
Masz dodatkowe pytania?
Napisz do nas a przygotujemy ofertę