Jodełka klasyczna i francuska

Jodełka klasyczna a francuska?

Deska podłogowa warstwowa układana w charakterystyczny sposób nazywany jodełką to od lat popularny forma podłogi drewnianej.

Podłoga ułożona w jodełkę niewątpliwie nadaje charakteru wnętrzom. Charakterystyczną cechą sposobu określanego mianem klasycznego ułożenia parkietu jest to, że krótszy bok deski przycięty jest pod kątem 90 stopni, daje to zdecydowanie więcej wariantów układania podłogi.

Natomiast deska/klepka do stylu nazywanego francuskim wymaga większego doświadczenia, gdyż krótsze boki deski są przycięte (popularniejszy wariant) pod kątem 45 stopni i wspólnie tworzą układ o kącie 90 stopni. Oba rozwiązania są równie często stosowane i dają fantastyczny efekt.


Każda z nich można stosować zarówno we wnętrzach klasycznych jak i modernistycznych.

Parametry techniczne

Deska warstwowa w firmie Spigiel produkowana jest w następujących wymiarach:

Szerokość deski

 • 70 mm
 • 100 mm
 • 130 mm
 • 150 mm

Długość deski

 • 500 mm
 • 600 mm
 • 700 mm
 • 800 mm
 • 900 mm

Grubość deski

13 mm – lamela użytkowa 4 mm
15 mm – lamela użytkowa 4 mm

Coraz większą popularność zdobywa warstwowa jodełka francuska. Klepki przycięte pod kątem 45 stopni lub 60 stopni tworzą różny wzór jodły.


Szeroki wybór różnych wymiarów klepek umożliwia dobranie odpowiedniego materiału do pomieszczeń o różnej wielkości. Klasy drewna dębowego (Natura, Standard, Rustyk) tworzącego wierzchnią warstwę, która może być gładka lub szczotkowana, wykończona lakierem lub olejem w kolorach oferowanych przez naszą firmę tworzą podłogę, która zadowoli tradycjonalistów jak i osoby, które preferują nowoczesność w swoich domach i mieszkaniach.


Naszą jodełkę francuską produkujemy na nowoczesnej maszynie, która pozwala uzyskać bardzo dużą dokładność ważną podczas prac montażowych. Klepki posiadają własne pióro – wpust co pozwala znacząco ułatwić ich montaż.


Warstwową jodełkę francuską można montować na podłożu z ogrzewaniem podłogowym.

Gwarancja przy montażu z ogrzewaniem podłogowym

 1. Maksymalna temperatura powierzchni przez cały okres użytkowania nie powinna przekraczać 26° C. W celu sprawdzenia właściwego użytkowania podłogi należy wbudować pod posadzkę plomby monitorujące historie temperatury.

 2. Montaż podłogi powinien być przeprowadzony przez wyspecjalizowana firmę parkieciarska.

 3. Podłoże musi spełniać wszystkie aktualnie obowiązujące normy dotyczące podłoży dla podłóg drewnianych.

 4. Przed montażem parkietu należy przeszlifować powierzchnie podkładu.

 5. Wymagany jest montaż „plomb termicznych” lub tzw. „wlepek” badających historie temperatury.

 6. Podczas montażu deski warstwowej i w trakcie jej użytkowania należy utrzymywać właściwe warunki klimatyczne pomieszczenia a w szczególności zadbać o wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Po wpływem zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary. Najlepsze warunki dla podłóg drewnianych występują przy temperaturze powietrza 18-21 °C i wilgotności względnej powietrza od 45% do 65%. Wyższa wilgotność może powodować pęcznienie drewna i grozić łódkowaniem. Mniejsza wilgotność może powodować kurczenie sie drewna i powstawanie szczelin miedzy klepkami, co nie może być powodem do roszczeń reklamacyjnych.

 7. Posadzkę drewniana należy zawsze kleić do podkładu. Dzięki temu uzyskuje się lepsze przenikanie ciepła i zredukuje naprężenia i pęcznienie drewna.
 8. Na drewnianych posadzkach ogrzewanych nie należy rozkładać dywanów, pod którymi tworzy sie strefa ciepła bez wymiany powietrza. Powstają w tych miejscach wyraźne i duże szczeliny.

 9. W okresie zimowym – grzewczym bezwzględnie stosować nawilżacze powietrza w celu utrzymania wymaganej wilgotności względnej.

 10. Nie zastosowanie sie do ww. wytycznych spowoduje odrzucenie jakichkolwiek roszczeń gwarancyjnych.

Wzory deski do jodełek

poniżej prezentujemy tylko kilka wybranych wzorów, jeśli chcesz zobaczyć pełną gamę wzorów i kolorów kliknij tutaj..

Zalety deski warstwowej

Znacząca antystatyczność podłogi w przypadku podłogi olejowanej. W praktyce oznacza to, że deski takie mają mniejszą zdolność do przyciągania i zatrzymywania kurzu (mniejszy ładunek elektrostatyczny). To natomiast powoduje że zaleca się tego typu podłogi alergikom.

W projektowaniu wnętrz zastosowań drewna ma wiele zastosowań jednak najczęściej jest to nawiązanie do natury. Deska warstwowa doskonale sprawdza się we wnętrzach klasycznych jak i ultra nowoczesnych. świetnie łączy się z różnymi materiałami od kamienia po surowy beton.

Deski warstwowe, szczególnie te które są wykończone olejem mają właściwości antypoślizgowe. Wynika to z większych między innymi z faktura drewna zwiększającej powierzchnię jak i zwiększającej tarcie Deski warstwowe z powodzeniem można stosować w wielu pomieszczeniach w tym kuchni czy pokoju dziecięcym.

Deski warstwowe jak większość materiałów stosowanych do montażu na podłogach ulegają zużyciu. Mimo że żywotność takiej podłogi jest długa to jednak z czasem mogą wymagać odświeżenia czy remontu.  W przypadku deski warstwowej można zastosować wiele technik renowacji, które potrafią nadać nowy wygląd czy nowe życie takiej podłodze bez konieczności wymiany.

Szukasz sprawdzonego partnera?
Masz dodatkowe pytania?
Napisz do nas a przygotujemy ofertę